Szlak Piastowski
1/4

Szlak Piastowski


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do miejscowości KÓRNIK, zwiedzanie Zamku. Jest to zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. 11 lipca 2011 roku obiekt został uznany za Pomnik Historii Polski. Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami. Zamek jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN. Następnie przejazd do POZNANIA, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie miasta pt. Korzenie Polski i Poznania, w programie m.in. Ostrów Tumski, czyli wyspa katedralna, będąca świadkiem tysiącletniej historii Polski i Poznania; to tutaj rezydował Mieszko I i tutaj też został pochowany, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, kryjący w sobie olbrzymi wykop archeologiczny, jest to miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału grodu poznańskiego z X wieku; zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii średniowiecznej; dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki średniowiecza, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem. Czas wolny na Starym Rynku. Zakwaterowanie w obiekcie w Poznaniu, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Muzeum Pierwszych Piastów na LEDNICY. Jest to wielooddziałowe muzeum prezentujące relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Jest jedynym w Polsce skansenem o charakterze zarazem archeologicznym, etnograficznym, jak i przyrodniczym. Znajdują się tam pozostałości grodu pierwszych Piastów z drugiej połowy X wieku. Następnie przejazd do GNIEZNA, pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich. W programie m.in.: Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdują się relikwie św. Wojciecha, bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są Drzwi Gnieźnieńskie, zwane również Porta Regia – Drzwi Królewskie, które opowiadają historię życia św. Wojciecha; jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski; w 1994 roku bazylika została wpisana na listę Polskich Pomników Historii, a w 2007 roku Wzgórze Lecha wraz z katedrą zyskało również Znak Dziedzictwa Europejskiego. Następnie zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic; muzeum gromadzi eksponaty archeologiczne, sztuki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych oraz zabytki kultury materialnej. Przejście na Stare Miasto, czas wolny. Zakwaterowanie w obiekcie w okolicach Biskupina, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie prasłowiańskiego grodu obronnego w BISKUPINIE, gdzie zaczęły kształtować się zalążki przyszłej Polski. Biskupin okrzyknięto jednym z najcenniejszych XX-wiecznych znalezisk archeologicznych Europy Środkowej, a dzisiejszy rezerwat rozciąga się na obszarze 28 ha. Na terenie rezerwatu zobaczyć można m.in.: rekonstrukcję osady neolitycznej, osady łużyckiej, wioski wczesnopiastowskiej, obozowiska mezo-litycznego, a także stanowiska archeologii eksperymentalnej (hodowla zwierząt, piece garncarskie, piec chlebowy). W programie również rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Następnie przejazd do KRUSZWICY, zwiedzanie Mysiej Wieży czyli baszty, która przypomina, że książę Popiel poniósł okrutną karę i śmierć za swoją żądzę władzy i został zjedzony przez myszy. Z wieży rozciąga się malowniczy widok na Kruszwicę i Gopło. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / zwiedzanie TORUNIA.

W programie proponujemy wizytę w Muzeum Piernika, interaktywnej placówce, gdzie w odtworzonej XVI-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur lub zwiedzanie miasta wg wybranej trasy, np. Toruń UNESCO lub Kopernik i Astronomia w Toruniu. Ostatnia trasa przewiduje wizytę w Planetarium Toruń Centrum Popularyzacji Kosmosu.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


06236