Mazury
1/5

Mazury


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do AUGUSTOWA, zwiedzanie miasta, w programie m.in.: Rynek Zygmunta Augusta – odbywały się tutaj do czasów II wojny światowej targi i jarmarki; plac otoczony jest ciągiem niskich, eklektycznych kamieniczek, z których najstarsza, wybudowana w 1801 roku gościła 8 grudnia 1812 roku Napoleona Bonaparte; Ogród Jagielloński – obecnie w parku znajdują się fontanna oraz Kolumna Zygmunta Augusta ufundowana w 2007 roku w 450. rocznicę nadania praw miejskich, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – Bazylika Mniejsza wzniesiona na dawnym cmentarzu; w miejscu tym od 1569 roku stało kolejno pięć świątyń; w kościele znajdują się piękne witraże upamiętniające 1000-lecie chrztu Polski, budynek Starej Poczty – aktualnie siedziba szkoły muzycznej. Następnie przejście do Portu Żeglugi Augustowskiej, rejs statkiem wycieczkowym na trasie: Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica – Jezioro Białe – Śluza w Przewięzi – Jezioro Studzieniczne. Trasa ta przyjęła nazwę Trasy Papieskiej, którą z Augustowa do Studzienicznej 9.06.1999 roku statkiem Żeglugi Augustowskiej przebył papież św. Jan Paweł II. Podczas postoju zobaczyć można Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest znanym sanktuarium maryjnym. Ścieżką po grobli dochodzi się do Grądzika – wyspy, na której wybudowano kaplicę Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzienicznej otoczony wotami. Zakwaterowanie w obiekcie w Augustowie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Całodniowa wycieczka na trasie Giby – Sejny – Wigry – Krzywe – Dowspuda – Święte Miejsce. GIBY – podczas II wojny światowej wieś i okolice były terenem licznych walk partyzanckich z wojskami radzieckimi, niemieckimi, NKWD i UB; na wzgórzu przy szosie wznosi się wysoki krzyż otoczony głazami, będący pomnikiem ku czci pomordowanych. SEJNY – znaczący ośrodek mniejszości litewskiej w Polsce; podczas pobytu w programie m.in.: Bazylika mniejsza Nawiedzenia NMP – wewnątrz kryje się cenny zabytek, słynącą cudami figura gotycka, tzw. Madonna Sza􀆨owa, Klasztor Dominikanów – dzięki masywnym murom, zwieńczonym w narożnikach cylindrycznymi basztami, budynek przypomina zamek, Rynek i Nowy Rynek – przy rynku zachowała się XIXwieczna zabudowa, Ratusz oraz klasycystyczny pałac biskupów sejneńskich, Biała Synagoga – budynkiem, podobnie jak położonym naprzeciwko domem talmudycznym opiekuje się Ośrodek Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów; odbywają się tutaj koncerty muzyki klezmerskiej, wystawiane są sztuki teatralne, Dom Kultury Litewskiej – działa przy nim karczma z regionalnym litewskim jedzeniem; WIGRY – najważniejszym zabytkiem Wigier jest Klasztor Kamedułów, najpiękniejszy i najcenniejszy zabytek Suwalszczyzny; w świątyni można podziwiać siedem późnobarokowych i klasycystycznych ołtarzy. KRZYWE – znajduje się tu czterokilometrowa ścieżka edukacyjna Suchary, na której mija się siedem tablic informacyjnych, umożliwiających poznanie jednej z przyrodniczych osobliwości Wigierskiego Parku Narodowego – dystroficznych jeziorek zwanych sucharami. DOWSPUDA – główną atrakcją turystyczną Dowspudy są ruiny neogotyckiego Pałacu Paców, wybudowanego w latach 1820-1827 staraniem Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. ŚWIĘTE MIEJSCE – w lesie nad brzegiem Jałówki stoi drewniana kapliczka, za którą widnieje skupisko krzyży z oszklonymi kapliczkami; 24 czerwca zbierają się tutaj okoliczni mieszkańcy, aby w obecności księdza się pomodlić, zjeść rytualny posiłek, złożyć pod krzyżami ofiary z żywności i pieniędzy oraz obmyć się w rzece. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do GIŻYCKA – serca Krainy Jezior Mazurskich, spacer mostem obrotowym na Kanale Łuczańskim z XIX wieku, unikalnym tego typu czynnym mostem w Europie, wizyta w zamku krzyżackim z XIV wieku oraz zabytkowej Twierdzy Boyen z XIX wieku zbudowanej na planie gwiazdy. Następnie zwiedzanie WILCZEGO SZAŃCA – byłej kwatery Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Przejazd do KĘTRZYNA, spacer po mieście. Następnie wizyta w sanktuarium maryjnym w ŚWIĘTEJ LIPCE, zwanym „Częstochową Północy”, które przyciąga pielgrzymów z dalekich stron Polski. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / zwiedzanie WILNA (konieczny paszport lub dowód osobisty).

Przejazd do WILNA, zwiedzanie miasta, m.in.: Góra Trzech Krzyży, Katedra Wileńska, Plac Katedralny, Zamek Giedymina, Muzeum Adama Mickiewicza, Ostra Brama.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


44153