Koszalin - Wioska Hobbitów - Kołobrzeg - Drawski Park Krajobrazowy
1/1

Koszalin - Wioska Hobbitów - Kołobrzeg - Drawski Park Krajobrazowy


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do KOSZALINA, położonego między morzem i jeziorami. Malowniczy teren miasta nasycony jest zielenią (skwery, parki), na wschodzie kończy się lasem Góry Chełmskiej, stanowiącym przyrodniczy obszar rekreacyjnowypoczynkowy z wieloma alejkami spacerowymi, ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, parkiem linowym i wieżą widokową (wysokość 31,5 m), z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Koszalina i okolic, aż po Morze Bałtyckie. Zwiedzanie miasta Staromiejską Trasą Turystyczną, w programie m.in.: średniowieczne mury obronne – pierwotny system fortyfikacji Koszalina, zbudowany po lokacji miasta, stanowił pierścień wałów ziemnych z drewnianą palisadą, otoczony fosą i stawami, potem zbudowano je już z cegły i kamieni, obecnie zachowały się jedynie ich fragmenty, Pałac Młynarza i młyn z XIX wieku – obecnie siedziba Muzeum w Koszalinie, skansen kultury jamneńskiej – w zabytkowej zagrodzie rybackiej z 1869 roku eksponowane są zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej, związane z życiem codziennym i pracą dawnych mieszkańców podmiejskich wsi Jamna i Łabusza, kościół zamkowy z XIII/XIV wieku – obecnie cerkiew prawosławna, Domek Kata – kamienica gotycka z XV wieku; stanowisko kata w średniowiecznym Koszalinie funkcjonowało od 1464 roku, egzekucje przeprowadzano na tzw. Górze Wisielców i na rynku miejskim, zabytkowy Park im. Książąt Pomorskich – najstarsza część parku, tzw. Stara Promenada, powstała w 1817 roku u podnóża murów obronnych, amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, Gmach Rejencji, Kaplica św. Gertrudy – wzniesiona w 1383 roku poza murami miejskimi, w 1999 roku kaplica została przekazana parafii ewangelickoaugsburskiej, katedra gotycka z XIV wieku p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP – najstarszy zabytek miasta, Ratusz, zabudowania koszalińskiego browaru założonego w 1873 roku. Następnie przejazd do WIOSKI HOBBITÓW SIERAKOWO, gdzie zostały stworzone bajkowe budowle, kramy pod strzechą, warsztaty rzemieślnicze, wieża widokowa. Miejscowa ludność przeobraziła się w rycerzy, strażników i inne postaci z powieści Tolkiena. Turyści odwiedzający wioskę mogą wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów grach terenowych, podczas których wraz ze spotykanymi na trasie postaciami, mogą wykazać się wytrzymałością w walce ze zmęczeniem i strachem. Zakwaterowanie w obiekcie w okolicach Kołobrzegu, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd do KOŁOBRZEGU, jednego z najstarszych miast Pomorza Środkowego o bogatym dziedzictwie kulturowym, położonym u ujścia Parsęty do Bałtyku. To także znany port i uzdrowisko. W programie zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta, m.in. część portowa – latarnia morska, uzdrowiskowa, molo oraz Bazylika Najświętszej Maryi Panny, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych gotyckich budowli w Polsce. Następnie w programie rejs pirackim statkiem po Bałtyku, który na długo pozostanie niezapomnianą przygodą. Ostatni punkt programu tego dnia to Park Linowy Kołobrzeg, który obejmuje 3 trasy o rosnącym stopniu trudności, od 10 do 14 przeszkód. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do DRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, położonego we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Został utworzony 24 kwietnia 1979 roku, w celu ochrony najcenniejszego pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragmentu Pojezierza Drawskiego. Najbardziej istotnym elementem wpływającym na krajobraz Parku jest ukształtowanie terenu, będące wynikiem działalności lodowca, głównie zlodowacenia bałtyckiego. W północnej części DPK występują wały moreny czołowej, często poprzecinane licznymi jarami, zaś południowa część odznacza się łagodniejszą konfiguracją i obfituje w jeziora. Na walory przyrodnicze DPK składają się ponadto: występowanie wielu jezior, licznych rzek, małych potoków, źródlisk, mokradeł, torfowisk i lasów, bogactwo ekosystemów w niewielkim stopniu przekształconych przez człowieka oraz występowanie wielu rzadko spotkanych gatunków roślin i zwierząt. Wielką atrakcją Parku są jeziora.  W granicach DPK zlokalizowanych jest ich 47. Największym spośród nich i drugim co do głębokości w Polsce, jest Jezioro Drawsko. Najlepszym sposobem zwiedzenia Parku jest wędrówka piesza trasami czterech wyznaczonych szlaków turystycznych: szlak jezior (wzniesień moreny czołowej), prowadzący ze Złocieńca do Strzeszyna, prezentujący większe jeziora Parku, oznakowany jako zielony, szlak leśno-widokowy (solny), prowadzący z Połczyna-Zdroju do Czaplinka, poprzez najatrakcyjniejsze fragmenty widokowe i kompleksy lasów bukowych, oznakowany jako czerwony, szlak leśny (Szwajcarii Połczyńskiej), prowadzący z Połczyna-Zdroju do Czaplinka, zapoznający zwiedzającego z południowo-wschodnimi fragmentami Parku o krajobrazie przypominającym górski, oznakowany jako niebieski, szlak przyrodniczy, prowadzący ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju, prezentujący najcenniejsze rezerwaty Parku, oznakowany jako czarny. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / zwiedzanie USTKI I SŁUPSKA.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy. 

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


48586