Włochy Klasyczne - Wenecja - Florencja - Rzym - Watykan - Monte Cassino
1/7

Włochy Klasyczne - Wenecja - Florencja - Rzym - Watykan - Monte Cassino


Ilość dni: 7

Wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd przez Czechy i Austrię do Włoch.

2 dzień

Przyjazd do WENECJI w godzinach porannych. Miasto to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swe wyjątkowe położenie oraz zabytki. W programie: rejs statkiem przez Canale della Giudecca do Placu św. Marka, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie miasta, m.in.: Bazylika, która powstała dla pochowania relikwii św. Marka – patrona miasta, Wieża Zegarowa, Dzwonnica – najwyższa budowla Wenecji, budynki Prokuracji, Piazzetta, Pałac Dożów – gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Czas wolny. Przejazd do hotelu w okolicach Florencji, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do FLORENCJI, stolicy Toskanii, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie wnętrza kościoła Santa Croce, spacer po Piazza del Duomo obok baptysterium ze słynnymi Drzwiami Raju, wejście do katedry Santa Maria del Fiore, której monumentalna kopuła jest symbolem miasta. Kontynuacja spaceru obok wieży Giotta, przez Piazza della Signoria przy Palazzo Vecchio, obok Galerii Uffizi do Ponte Vecchio – Mostu Złotników ze sklepikami jubilerskimi. Przejazd do hotelu w okolicach Rzymu, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie. Przejazd do WATYKANU, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie, w programie: Plac św. Piotra – najbardziej znany i najliczniej odwiedzany plac w Rzymie, mający kształt doskonałej elipsy, na którym wznosi się Bazylika św. Piotra – w starożytnym Rzymie, na dzisiejszym wzgórzu watykańskim, znajdował się Cyrk Nerona, gdzie poniósł śmierć apostoł Piotr; pochowano go na najbliżej położonym cmentarzu na zboczu wzgórza, dlatego właśnie w tym miejscu nawracający się cesarz Konstantyn wzniósł bazylikę ku czci św. Piotra; wnętrze Bazyliki wypełnione jest niezliczonymi działami najsłynniejszych rzeźbiarzy i malarzy, jak Michał Anioł, Bernini, Fontana czy Maderna; w kaplicy św. Sebastiana spoczywają doczesne szczątki świętego Jana Pawła II; pod bazyliką rozciągają się Groty Watykańskie, czyli system połączonych ze sobą kaplic otaczających grób św. Piotra, mieszczących groby papieży oraz różne elementy wyposażenia starej bazyliki; Muzea Watykańskie – stanowią zespół muzealny o niezwykłym znaczeniu, ze względu na bogactwo i wartość dzieł sztuki, zgromadzonych w ciągu wieków przez papieży, a także na piękno pomieszczeń, w których są eksponowane; Kaplica Sykstyńska – kaplica została wybudowana z fundacji papieża Sykstusa IV; ozdobiona jest pięknymi freskami, z których najbardziej znane jak Sąd Ostateczny czy Stworzenie Adama wykonał Michał Anioł; w kaplicy odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. Czas wolny. Następnie pierwsza część zwiedzanie RZYMU, m.in.: Plac Navona – uważany za najpiękniejszy plac miasta; jego dzisiejszy kształt wyznacza widownia dawnego cyrku Domicjana, Panteon – jedna z największych budowli na świecie, łącząca funkcje sakralne i publiczne, jeden z obowiązkowych punktów dla każdego turysty przybywającego do Rzymu, Fontanna di Trevi – najpiękniejsza i najsłynniejsza barokowa fontanna Rzymu, Schody Hiszpańskie – jedno z tłumnie odwiedzanych miejsc przez turystów; odbywają się tu coroczne pokazy mody; schody mają 138 stopni i są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień

Śniadanie. Przejazd w stronę MONTE CASSINO; u podnóża góry znajduje się miasto Cassino, natomiast na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku; w czasie II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi i niemieckimi; w skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwoną flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojska niemieckie. Na stoku Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym pochowany jest również generał Władysław Anders. Następnie przejazd na wybrzeże Morza Tyrreńskiego, czas wolny na plażowanie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień

Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do WATYKANU, uczestnictwo w audiencji generalnej (uwarunkowanej obecnością papieża); tradycja spotkania papieża z wiernymi co środę została wprowadzona przez Piusa XI, który chciał mieć lepszy kontakt z pielgrzymami; spotkania odbywają się najczęściej na Placu św. Piotra lub w Auli Pawła VI, niekiedy na dziedzińcu pałacu letniego w Castel Gandolfo. Czas wolny. Dalszy ciąg zwiedzania RZYMU, m.in.: Koloseum – największy symbol Wiecznego Miasta, starożytna budowla owiana legendami; swoją nazwę Koloseum przyjęło dopiero w średniowieczu, oryginalnie zwane było Amfiteatrem Flawiuszy, Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmi u wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem; główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych, Forum Trajana – największe i najpóźniej wybudowane rzymskie forum, Kapitol – dla większości to dawna forteca miasta, wzgórze obronne, centrum religijne; znajduje się tu Plac Kapitoliński, którego projektantem był Michał Anioł; po wyjściu na samą górę można podziwiać piękną panoramę miasta; Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny – jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta, skupia wokół siebie znane polityczne, religijne i turystyczne obiekty; przez kilka lat pełnił funkcję rezydencji papieskich, następnie służył jako ambasada Republiki Weneckiej przy Państwie Kościelnym; dominującą budowlą jest Ołtarz Ojczyzny – pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Wyjazd w drogę powrotną do Polski w godzinach wieczornych.

7 dzień

Powrót do kraju w godzinach wieczornych.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem,
 • opłaty drogowe i parkingowe,
 • opłaty wjazdowe do miast,
 • 4 noclegi,
 • 4 śniadania, 4 obiadokolacje,
 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż,
 • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
 • należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty,
 • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


83402