Szczawnica - Niedzica - Czorsztyn
1/3

Szczawnica - Niedzica - Czorsztyn


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do SZCZAWNICY, jednego z największych i najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwszy punkt programu to spływ tratwami przełomem Dunajca ze Sromowców Wyżnych do Szczawnicy, trasa spływu liczy ok. 18 km. Następnie spacer Wąwozem Homole, przez który prowadzi zielony szlak turystyczny do Jaworek. Po obu stronach kamienistej ścieżki wznoszą się malownicze skałki. W korycie potoku znajduje się wiele głazów. Za rumowiskiem złożonym właśnie z wapiennych głazów dolina ulega rozszerzeniu i oczom ukazuje się przepiękna panorama na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Kolejny punkt programu to wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę; znajdują się tu obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Zakwaterowanie w obiekcie w Szczawnicy lub Krościenku, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Wycieczka piesza na SOKOLICĘ i TRZY KORONY. Pieniny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Sokolica leży w części Pienin zwanych Pieninkami. Na jej szczycie rośnie lasek reliktowych sosen. Najstarsza ma około 500 lat. Jest to ulubione miejsce fotografii dla turystów. Jest tam najbardziej znana w Polsce sosna. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej na Sokolicy były sokoły. Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500- metrową przepaścią, rozpościera się piękny widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę. Dlatego Trzy Korony są bardzo często odwiedzane przez turystów (ponad 60 tysięcy turystów w sezonie). Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do NIEDZICY. Przepłyniecie statkiem na drugi brzeg Jeziora Czorsztyńskiego. Z pokładu można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody m.in.: Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, rezerwat Zielone Skałki. Zwiedzanie Zamku Czorsztyn – najstarsza część zamku, pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama, na której starosta czorsztyński – Jan Baranowski wzniósł wieżę, do dziś górującą nad zamkiem. W przeszłości zamek odgrywał bardzo istotne znaczenie dla gospodarki kraju. Po pożarze w 1795 roku zostały jedynie ruiny, które dopiero teraz, doczekały się intensywnych prac restauratorskich. Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i górnego. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, Tatry i rezerwat Zielone Skałki. Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego – rośliny występującej wyłącznie w Pieninach. Powrót statkiem do Niedzicy. Zwiedzanie z przewodnikiem średniowiecznego Zamku Niedzica wraz z wozownią, będącego jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Zamek do dnia dzisiejszego zachował się praktycznie w całości. Składa się on, oprócz wieży, z kaplicy, niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Według legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem. Następnie spacer zaporą wodną Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne. Zapora jest największą w Polsce zaporą ziemną o wysokości 56 i długości 404 m. Na trakcie znajduje się malowidło przestrzenne Moc Żywiołów, który mierzy 34 m długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 m. Dalej zwiedzanie z przewodnikiem elektrowni wodnej; w programie wewnętrzny balkon widokowy oraz hala maszyn. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / GORCZAŃSKI PARK NARODOWY.

Przejazd na teren Gorczańskiego Parku Narodowego, chroniącego centralną część Gorców. Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe. Powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie. Możliwość wejścia na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców. Znajduje się on w centralnym punkcie pasma i tworzy potężny rozróg. Według większości źródeł ma wysokość 1.310 m, ale niektóre podają 1.314 m.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

strony z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


58700