Lublin i okolice
1/3

Lublin i okolice


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do LUBLINA, zwiedzanie miasta, m.in.: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim i Kościołem Trójcy Świętej – zamek pierwotnie został zbudowany w XII wieku, potem był wielokrotnie przebudowywany; w latach 1831-1954 wykorzystywany był jako więzienie; Kaplica Zamkowa jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polce i Europie – we wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyjsko-ruskie, następnie Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego – mieścił się tu najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego I Rzeczpospolitej, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz, deptak i Plac Litewski. Następnie zwiedzanie Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Zakwaterowanie w obiekcie w Lublinie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd do PUŁAW, których początki sięgają XVI wieku. Była to wówczas osada handlowo-rybacka, obecnie jest to ośrodek naukowy i turystyczny. Chlubą miasta jest XVIIwieczna barokowa rezydencja Lubomirskich, w późniejszym czasie przebudowana. Od XVIII wieku, gdy stała się własnością rodziny Czartoryskich, Puławy na kilkadziesiąt lat stały się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego w Polsce. Konkurowały nawet z dworem królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym czasie wzniesiono nowe budowle, w tym pałacyk Marynki i kościół Najświętszej Maryi Panny wzorowany na rzymskim Panteonie. W parku typu angielskiego stoi pawilon wzorowany na antycznej świątyni w Tivolli, zwany Świątynią Sybilli oraz Domek Gotycki. To w nim Czartoryscy umieścili pierwsze w Polsce muzeum zbiorów i pamiątek historycznych. Świątynię Sybilli można znaleźć na kartach krótkiego opowiadania Bolesława Prusa, którego wyraźnie zainspirował twórczo puławski park. Puławy są siedzibą wielu instytutów naukowo-badawczych. W mieście odbywają się ogólnopolskie spotkania teatrów lalkarskich oraz międzynarodowe warsztaty jazzowe. Przejazd do NAŁĘCZOWA, niekiedy zwanego „miastemogrodem”. Urzeka licznymi zabytkami, starymi kamienicami i pięknym Parkiem Zdrojowym. W Nałęczowie rosną ciekawe okazy roślinne, a spacerując uliczkami tego niewielkiego miasteczka obejrzeć można wiele atrakcyjnych historycznie i architektonicznie miejsc. Pałac Małachowskich, Park Zdrojowy czy Muzeum Bolesława Prusa przyciągają turystów i są ciekawym urozmaiceniem pobytu w Nałęczowie. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Muzeum Zamoyskich w KOZŁÓWCE. Zwiedzanie kompleksu: Pałac – wzniesiony około 1742 roku wg projektu Józefa Fontany; we wnętrzach zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku; Kaplica – wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy; na łączniku między pałacem a kaplicą umieszczone zostały popiersie i tablica dedykacyjna upamiętniające postać Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wykonane dzięki życzliwości i hojności wielu fundatorów. W pawilonie północnym (dawnej powozowni) mieści się jedyna w Polsce i nieznana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Ta niezwykła wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczno-artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty ostrzega przed wszelkimi przejawami sztuki sterowanej przez rządy totalitarne. Galeria prezentuje najciekawsze prace ze znajdujących się w Muzeum wielkich zbiorów sztuki pierwszej połowy lat 50., które liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów. Od 2002 roku udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki wybierając elementy z programu Sandomierz i okolice.

Kalkulacja łączonego programu przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


76410