Zamość i Roztocze
1/4

Zamość i Roztocze


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do ZAMOŚCIA, architektonicznej perły Kresów. Zamość jako prywatne miasto założył Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego – twierdzy, która miała za cel chronić włości Zamoyskich. Tak właśnie powstał Zamość, nazywany „Padwą Północy”, prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. W 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta, w programie m.in.: Rynek Wielki, Ratusz – symbol miasta, wspaniała barokowa budowla z okazałymi, wachlarzowymi schodami, stanowi centralny punkt głównego placu, bramy miejskie, fortyfikacje, Katedra z dziewięcioma kaplicami; pod nawą główną mieszczą się krypty, w których pochowani są Zamoyscy, Synagoga. W programie również Podziemna Trasa Turystyczna w Bastionie VII. Był on najpotężniejszym z siedmiu zamojskich bastionów, bronił miasta od wschodu, gdzie warunki do przeprowadzenia szturmu twierdzy były najlepsze. Zakwaterowanie w obiekcie w Zamościu lub okolicach, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd do KRASNOBRODU na obrzeżach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ze względu na swoje położenie nazywany jest „sercem Roztocza”. Zwiedzanie Sanktuarium Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – kościoła ufundowanego przez Marię Kazimierę Sobieską. Następnie przejazd do ZWIERZYŃCA, siedziby dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie Roztoczańskiego Parku Narodowego – przejście ścieżką dydaktyczną przez Bukową Górę do Soch. Podczas spaceru po Zwierzyńcu zobaczyć można barokowy kościół na wyspie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, budynki dawnego Zarządu Ordynacji, browar ordynacki, Zwierzyńczyk i pomnik szarańczy. Ostatni punkt programu to SZCZEBRZESZYN, „gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Spacer po mieście trzech kultur – w programie m.in.: pomniki chrząszcza, kościoły św. Katarzyny i św. Mikołaja, późnorenesansowa synagoga, cerkiew prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do GÓRECKA KOŚCIELNEGO, zwiedzanie zabytkowego kościoła drewnianego z XVIII wieku – Sanktuarium św. Stanisława BM, spacer aleją kilkusetletnich dębów. Następnie zwiedzanie miasteczka JÓZEFÓW – kamieniołomy, wieża widokowa, zabytkowy kirkut. Na życzenie grupy zwiedzanie pracowni kamieniarskiej w Majdanie Nepryskim. Kolejny punkt programu to zwiedzanie REZERWATU CZARTOWE POLE. Rezerwat został utworzony w 1958 roku, a jego nazwa powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” – czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary. Swym zasięgiem obejmuje śródleśną polanę w pobliżu ruin dawnej papierni Zamoyskich oraz odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot. W rezerwacie poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną o długości 2 km; ustawiono na niej 9 tablic (przystanków) zawierających informacje o walorach przyrodniczych i historycznych tego terenu. Po rozpoczęciu wędrówki warto zwrócić uwagę na obelisk opatrzony napisem: „Tu czerpaliśmy siły i zdrowie, by nadal służyć Ojczyźnie” – Szkoła Podchorążych Sanitarnych 5 VII-12 VIII 1931 r. Kolejny etap ścieżki prowadzi przez charakterystyczne dla Puszczy Solskiej fragmenty siedlisk boru mieszanego świeżego i boru świeżego. Podczas schodzenia w dół po drewnianych schodach zobaczyć można piękne fragmenty lasu mieszanego świeżego, w którym dominującym gatunkiem jest jodła pospolita. Przejazd do REZERWATU NAD TANWIĄ, chroniącego najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z małymi wodospadami. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajdują się 24 progi zwane „szumami”. Przejście fragmentem szlaku „szumów”. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / zwiedzanie LUBLINA lub ŁAŃCUTA.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


76265