Kotlina Kłodzka
1/4

Kotlina Kłodzka


Ilość dni: 3

Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do PACZKOWA, spacer po miasteczku zwanym Polskim Carcassonne; jego centrum stanowi zespół staromiejski otoczony imponującym systemem fortyfikacji; Paczków został uhonorowany statusem pomnika historii. Następnie przejazd do ZŁOTEGO STOKU, będącego najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna: Sztolnia Gertruda (część muzealna), Chodnik Śmierci, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w Sztolni Czarnej. Zakwaterowanie w obiekcie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Spacer po KUDOWIE-ZDROJU, w programie m.in. Szlak Ginących Zawodów – miejsce, gdzie pielęgnuje się tradycję; wizyta w pracowni garncarskiej, pokaz tworzenia na kole garncarskim – możliwość wykonania własnoręcznego dzieła na pamiątkę, pokaz kowalstwa – możliwość wykupienia podkowy z własnymi inicjałami, dom chleba – degustacja pajdy ze smalcem, chata robótek ręcznych, sprzęt gospodarstwa domowego z poprzedniej epoki; na koniec mini-zoo – kolekcja unikalnych ptaków, kozy, barany, jelenie. Następnie Kaplica Czaszek w CZERMNEJ – wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są tysiącami czaszek i kości ludzkich. Kolejna atrakcja tego dnia to obszar ochrony ścisłej BŁĘDNE SKAŁY, położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonych wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: Skalne Siodło, Kurza Stopka, Labirynt, Tunel, Wielka Sala. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. W Błędnych Skałach kręcono film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. Powrót do obiektu, czas wolny. Obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do KŁODZKA. O atrakcyjności miasta świadczy doskonałe położenie w sąsiedztwie znanych uzdrowisk i atrakcji turystycznych. Swój niepowtarzalny charakter Kłodzko zawdzięcza niezwykle burzliwej i fascynującej ponad 1000-letniej historii. Spacer po Starówce, przejście przez zabytkowy średniowieczny most gotycki Świętego Jana, porównywany do Mostu Karola w Pradze, przejście Podziemną Trasą Turystyczną – trasa liczy ok. 600 m długości i przebiega od ul. Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy; trasa ta to podziemne korytarze i tunele, które powstały dzięki mieszkańcom, którzy drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych. Ostatni zwiedzany obiekt to Twierdza Kłodzko – dumnie górująca nad miastem; początkowo znajdował się tu gród z czasów Mieszka I, później średniowieczny zamek, aby ostatecznie stać się pruską fortecą. W 1960 roku Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. Zwiedzanie części górnej oraz podziemnych labiryntów. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / LĄDEK-ZDRÓJ, KLETNO, WODOSPAD WILCZKI. Przejazd do LĄDKA-ZDROJU, spacer po renesansowym rynku otoczonym barokowymi i renesansowymi kamienicami, Ratusz, pręgierz oraz grupa wotywna Michała Klahra, Zdrój uważany za najstarszy w Polsce. Przejazd do KLETNA, gdzie znajduje się piękna Jaskinia Niedźwiedzia; z uwagi na bogactwo szaty naciekowej jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Kolejny punkt programu to WODOSPAD WILCZKI, największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w Sudetach, od 1958 roku tworzy wraz z najbliższym otoczeniem rezerwat przyrody.

Kalkulacja programu 4-dniowego przygotowywana jest na życzenie grupy.

Ważne! Kalkulacja przygotowywana na zapytanie grupy.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem, 
  • opłaty drogowe i parkingowe, 
  • 2 noclegi, 
  • 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 
  • opiekę pilota, 
  • ubezpieczenie NNW,
  • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
  • grupy szkole powinny posiadać aktualne legitymacje,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. 

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


32601