Rzym - Watykan - Monte Cassino (autokarem)
1/6

Rzym - Watykan - Monte Cassino (autokarem)


Ilość dni: 5

Wyżywienie: 2 śniadania serwowane, 2 obiadokolacje serwowane

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych (godziny wyjazdu z innych miast do uzgodnienia). Przejazd przez Czechy i Austrię do Włoch.

2 dzień

Przyjazd do RZYMU w godzinach porannych. Zwiedzanie WATYKANU z przewodnikiem lokalnym, w programie m.in.: Plac św. Piotra – najbardziej znany i najczęściej odwiedzany plac w Rzymie, mający kształt doskonałej elipsy, na którym wznosi się Bazylika św. Piotra; plac został zaprojektowany przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej otwiera się na fasadę Bazyliki; Bazylika św. Piotra – w starożytnym Rzymie, na dzisiejszym wzgórzu watykańskim, znajdował się Cyrk Nerona, gdzie poniósł śmierć apostoł Piotr; pochowano go na najbliżej położonym cmentarzu na zboczu wzgórza, dlatego właśnie w tym miejscu nawracający się cesarz Konstantyn wzniósł bazylikę ku czci św. Piotra; do Bazyliki prowadzi portyk, w którym znajduje się pięcioro drzwi, z których jedne zwane są Drzwiami Świętymi i otwierane są co 25 lat z okazji Roku Jubileuszowego; wnętrze Bazyliki wypełnione jest niezliczonymi działami najsłynniejszych rzeźbiarzy i malarzy, jak Michał Anioł, Bernini, Fontana czy Maderna; w kaplicy św. Sebastiana spoczywają doczesne szczątki świętego Jana Pawła II; pod bazyliką rozciągają się Groty Watykańskie, czyli system połączonych ze sobą kaplic otaczających grób św. Piotra, mieszczących groby papieży oraz różne elementy wyposażenia starej bazyliki; Muzea Watykańskie – stanowią zespół muzealny o niezwykłym znaczeniu, ze względu na bogactwo i wartość dzieł sztuki, zgromadzonych w ciągu wieków przez papieży, a także na piękno pomieszczeń, w których są eksponowane; Kaplica Sykstyńska – kaplica została wybudowana z fundacji papieża Sykstusa IV; ozdobiona jest pięknymi freskami, z których najbardziej znane jak Sąd Ostateczny czy Stworzenie Adama wykonał Michał Anioł; w kaplicy odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. Czas wolny. Następnie pierwsza część zwiedzanie RZYMU, m.in.: Plac Navona – uważany za najpiękniejszy plac miasta; jego dzisiejszy kształt wyznacza widownia dawnego cyrku Domicjana, Panteon – jedna z największych budowli na świecie, łącząca funkcje sakralne i publiczne, jeden z obowiązkowych punktów dla każdego turysty przybywającego do Rzymu, Fontanna di Trevi – najpiękniejsza i najsłynniejsza barokowa fontanna Rzymu, Schody Hiszpańskie – jedno z tłumnie odwiedzanych miejsc przez turystów; odbywają się tu coroczne pokazy mody; schody mają 138 stopni i są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Przejazd do hotelu w okolicach Rzymu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Przejazd w stronę MONTE CASSINO; u podnóża góry znajduje się miasto Cassino, natomiast na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku; w czasie  II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi i niemieckimi; w skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwoną flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojska niemieckie. Na stoku Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym pochowany jest również generał Władysław Anders. Możliwość przejazdu nad może i plażowania. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie. Przejazd do RZYMU, dalszy ciąg zwiedzania miasta, m.in.: Koloseum – największy symbol Wiecznego Miasta, starożytna budowla owiana legendami; swoją nazwę Koloseum przyjęło dopiero w średniowieczu, oryginalnie zwane było Amfiteatrem Flawiuszy, Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem; główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych, Forum Trajana – największe i najpóźniej wybudowane rzymskie forum, Kapitol – dla większości to dawna forteca miasta, wzgórze obronne, centrum religijne; znajduje się tu Plac Kapitoliński, którego projektantem był Michał Anioł; po wyjściu na samą górę można podziwiać piękną panoramę miasta; na wzgórzu znajduje się Kościół Santa Maria In Aracoeli z XIII wieku, znany przede wszystkim ze znajdującej się w nim cudownej figurki Santo Bambino; aktualnie wystawiona jest kopia, oryginał został skradziony w 1994 roku, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny – jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta, skupia wokół siebie znane polityczne, religijne i turystyczne obiekty; przez kilka lat pełnił funkcję rezydencji papieskich, następnie służył jako ambasada Republiki Weneckiej przy Państwie Kościelnym; dominującą budowlą jest Ołtarz Ojczyzny – pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Czas wolny. W godzinach wieczornych wyjazd w drogę powrotną do kraju.  

5 dzień

Powrót do kraju w godzinach wieczornych.

 

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem klasy lux (WC, DVD, barek, klimatyzacja) na trasie wycieczki,
  • opłaty drogowe i parkingowe,
  • 2 noclegi w hotelu 3* wg programu (pokoje 2, 3-os. z łazienkami),
  • wyżywienie: 2 śniadania serwowane, 2 obiadokolacje serwowane,
  • opiekę pilota,
  • ubezpieczenie NNW do 15.000 zł, KL do 10.000 EUR i bagażu do 800 zł (Signal Iduna),
  • podatek VAT.

 

Dodatkowe informacje:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów płatne dodatkowo,
  • należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty,
  • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


33656