Rzym - Watykan - Monte Cassino (samolotem)
1/4

Rzym - Watykan - Monte Cassino (samolotem)


Ilość dni: 5

Wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień

Zbiórka uczestników na wybranym lotnisku (Kraków, Katowice, Warszawa, Wrocław, Poznań lub Gdańsk) na 2 h przed wylotem. Odprawa. Przelot do Rzymu. Transfer autokarowy do hotelu w okolicach Rzymu, zakwaterowanie w pokojach, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd do WATYKANU, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie: Plac św. Piotra – najbardziej znany i najczęściej odwiedzany plac w Rzymie, mający kształt doskonałej elipsy, na którym wznosi się Bazylika św. Piotra; plac został zaprojektowany przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej otwiera się na fasadę Bazyliki; Bazylika św. Piotra – w starożytnym Rzymie, na dzisiejszym wzgórzu watykańskim, znajdował się Cyrk Nerona, gdzie poniósł śmierć apostoł Piotr; pochowano go na najbliżej położonym cmentarzu na zboczu wzgórza, dlatego właśnie w tym miejscu nawracający się cesarz Konstantyn wzniósł bazylikę ku czci św. Piotra; do Bazyliki prowadzi portyk, w którym znajduje się pięcioro drzwi, z których jedne zwane są Drzwiami Świętymi i otwierane są co 25 lat z okazji Roku Jubileuszowego; wnętrze Bazyliki wypełnione jest niezliczonymi dziełami najsłynniejszych rzeźbiarzy i malarzy, jak Michał Anioł, Bernini czy Fontana; w kaplicy św. Sebastiana spoczywają doczesne szczątki św. Jana Pawła II; pod bazyliką rozciągają się Groty Watykańskie, czyli system połączonych ze sobą kaplic otaczających grób św. Piotra, mieszczących groby papieży oraz różne elementy wyposażenia starej bazyliki; Muzea Watykańskie – stanowią zespół muzealny o niezwykłym znaczeniu, ze względu na bogactwo i wartość dzieł sztuki, zgromadzonych w ciągu wieków przez papieży, a także na piękno pomieszczeń, w których są eksponowane; Kaplica Sykstyńska – kaplica została wybudowana z fundacji papieża Sykstusa IV; ozdobiona jest pięknymi freskami, z których najbardziej znane jak Sąd Ostateczny czy Stworzenie Adama wykonał Michał Anioł; w kaplicy odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich. Przejście w stronę Zamku Anioła. Następnie pierwsza część zwiedzanie RZYMU, m.in.: Plac Navona – uważany za najpiękniejszy plac miasta; jego dzisiejszy kształt wyznacza widownia dawnego cyrku Domicjana, Panteon – jedna z największych budowli na świecie, łącząca funkcje sakralne i publiczne, jeden z obowiązkowych punktów dla każdego turysty przybywającego do Rzymu, Fontanna di Trevi – najpiękniejsza barokowa fontanna Rzymu, Schody Hiszpańskie – jedno z tłumnie odwiedzanych miejsc przez turystów; odbywają się tu coroczne pokazy mody; schody mają 138 stopni i są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Przejazd w stronę MONTE CASSINO; u podnóża góry znajduje się miasto Cassino, natomiast na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku; w czasie II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi i niemieckimi; w skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili białoczerwoną flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojska niemieckie. Na stoku Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym pochowany jest również generał Władysław Anders. Następnie przejazd na wybrzeże Morza Tyrreńskiego, czas wolny na plażowanie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień

Śniadanie. Przejazd do WATYKANU, uczestnictwo w audiencji generalnej (uwarunkowanej obecnością papieża); tradycja spotkania papieża z wiernymi co środę została wprowadzona przez Piusa X I, który chciał mieć lepszy kontakt z pielgrzymami; spotkania odbywają się najczęściej na Placu św. Piotra lub w Auli Pawła VI, niekiedy na dziedzińcu pałacu letniego w Castel Gandolfo. Dalszy ciąg zwiedzania RZYMU, m.in. Koloseum – największy symbol Wiecznego Miasta, starożytna budowla owiana legendami; swoją nazwę Koloseum przyjęło dopiero w średniowieczu, oryginalnie zwane było Amfiteatrem Flawiuszy, Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem; główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych, Forum Trajana – największe i najpóźniej wybudowane rzymskie forum, Kapitol – dla większości to dawna forteca miasta, wzgórze obronne, centrum religijne; znajduje się tu Plac Kapitoliński, którego projektantem był Michał Anioł; po wyjściu na samą górę można podziwiać piękną panoramę miasta; na wzgórzu znajduje się Kościół Santa Maria In Aracoeli z XIII wieku, znany przede wszystkim ze znajdującej się w nim cudownej figurki Santo Bambino; aktualnie wystawiona jest kopia, oryginał został skradziony w 1994 roku, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny – jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta, skupia wokół siebie znane polityczne, religijne i turystyczne obiekty; przez kilka lat pełnił funkcję rezydencji papieskich, następnie służył jako ambasada Republiki Weneckiej przy Państwie Kościelnym; dominującą budowlą jest Ołtarz Ojczyzny – pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Transfer autokarem na lotnisko. Lot powrotny na wybrane lotnisko.

 

Cena:

Grupy szkolne - od 1830 zł/os.

Grupy osób dorosłych - od 1860 zł/os.

Cena przy min. 42 uczestnikach.

 

Cena zawiera:

 • przelot samolotem,
 • opłatę za bagaż główny,
 • transfer autokarem lotnisko - hotel - lotnisko,
 • transfert autokarem lokalnego przewoźnika podczas realizacji programu,
 • 4 noclegi,
 • 4 śniadania, 4 obiadokolacje,
 • opiekę pilota,
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż,
 • VAT.

 

Dodatkowe informacje:

 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo,
 • należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty,
 • kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

strona z katalogu


Formularz zapytania o wycieczkę / zieloną szkołę


52386