Wycieczka ŚWINOUJŚCIE - MIĘDZYZDROJE - SZCZECIN

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do ŚWINOUJŚCIA, jedynego polskiego miasta położonego na wyspach (łącznie na 44); wyróżnia się wyspiarską urodą, walorami przyrodniczymi i klimatycznymi. Stałą komunikację między zamieszkałymi wyspami utrzymują promy. Każda z wielkich wysp, na których rozciąga się Świnoujście, pełni inną funkcję w życiu miasta. Uznam jest ośrodkiem administracyjnym, handlowym ikulturalnym. Zajęta przez Świnoujście część Wolina — Warszów — stanowi zaplecze przemysłowe miasta, a Karsibór służy mieszkańcom do rekreacji. Spacer po mieście, m.in.: nadmorski park zdrojowy z roślinnością śródziemnomorską, latarnia morska — najwyższa na polskim wybrzeżu, mierzy 68 metrów, można podziwiać z niej panoramę Świnoujścia, Fort Anioła — wybudowanyw latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek św. Anioła w Rzymie), Stawa Młyny — jeden z symboli Świnoujścia, stanowiący część oficjalnego logo miasta; jest to stawa w kształcie wiatraka, usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego miasta, przy Uściu Świny do Bałtyku — na szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Kolejny punkt programu to Wyspa Karsibór. Zachowała się tu osada rybacka o tej samej nazwie. Pośród zieleni stoją liczące po dwieście lat ryglowe chaty rybackie. Po północnej stronie zabudowań wyspy Karsibór, w delcie rzeki Świny, znajduje się rezerwat ptaków Karsiborska Kępa. W trzcinowiskach, na pastwiskach iw wodach żyje tu około 140 gatunków ptaków. Do obserwacji ptaków wybudowano wieże, z których roztacza się wspaniały widok na wyspy. Zakwaterowanie w obiekcie w okolicach Międzyzdrojów, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Zwiedzanie MIĘDZYZDROJÓW — jednej z najpiękniejszych miejscowości polskiego wybrzeża, położonej na największej polskiej wyspie Wolin. Miasto otoczone jest lesistymi wzgórzami Wolińskiego Parku Narodowego. W programie m.in.: Aleja Gwiazd — dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996 roku Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postaci kina i teatru, Molo o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce, Gabinet Figur Woskowych — wystawa woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki, polityki, sztuki i bajki; jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce, Planetarium — na 7-metrowej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowego projektora trójwymiarowe obrazy pochodzące z kosmosu, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego — ekspozycja muzealna prezentuje przyrodę Parku Narodowego, bogate zbiory flory, fauny oraz przyrody nieożywionej, ponadto stała ekspozycja bursztynu bałtyckiego, Zagroda Pokazowa Żubrów— oddalona od miasta o 1,2 km, na terenie Wolińskiego Parku Naro- dowego; utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno-edukacyjny Parku; podziwiać tu można stado żubrów oraz piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika. Ponadtow programie: Park Linowy Bluszcz — park zlokalizowany w pięknym lesie na skraju Wolińskiego Parku Narodowego; na pięciu zróżnicowanych trasach czekają liczne przeszk— omdosyty tyrolskie, kładki, zjazdy ukośną liną, przejścia po wiszących kłodach i belkach, a nawet skok Tarzana w sieć, następnie Bałtycki Park Miniatur — w parku miniatur można zobaczyć modele najciekawszych zabytków w skali 1:25 pochodzących z państw leżących nad Morzem Bałtyckim, a w środku parku znajduje się miniatura Morza Bałtyckiego; podczas 45-minutowej podróży dookoła Bałtyku do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, którzy opowiedzą o historii prezentowanych tu zabytków. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do SZCZECINA, spacer po mieśwc priogera,mi e m.in.: Wały Chrobrego — miejsce z którym wiele osób kojarzy sobie Szczecin; odbywa się tu wiele imprez np. Dni Morza czy Zlot Żaglowców, Akademia Morska, Baszta Siedmiu Płaszczy — jest ona pozostałością dawnych murów obronnych, które kiedyś otaczały miasto, Zamek Książąt Pomorskich — perełka Szczecina, z wieży zamkowej rozpościera się piękna panorama na miasto, Rynek Sienny otoczony zrekonstruowanymi kamienicami, gotycki Ratusz Staromiejski naprzeciwko którego stoi gotycki kościół pofranciszkański św. Jana Ewangelisty, zbudowany w XIV wieku, Katedra św. Jakuba z nową iglicą górującą nad miastem, kościół św. Piotra i Pawła — najstarsza świątynia Szczecina; na ścianach zewnętrznych umieszczono masz- karony, które przedstawiają twarze autentycznych mieszkańców średniowiecznego Szczecina. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień I STRALSUND Z OCEANARIUM lub KOPENHAGA (konieczny dowód osobisty lub paszport). STRALSUND Z OCEANARIUM — przejazd do jednego z największych oceanariów na świecie, gdzie znajduje się ok. 7 tysięcy gatunków roślin i zwierząt żyjących w wodach Bałtyku, Morza Północnego, północnego Atlantyku i Morza Polarnego. Znajdują się tam modele największych morskich ssaków naturalnej wielkości, które wiszą w głównym holu (wysokim na 20 m). W oceanarium jest pięć wystaw tematycznych. Po fascynującej podwodnej podróży spacer przez starą dzielnicę portową na Stare Miasto Stralsundu, które należy do Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO.

lub

promowa Rostock — Gedser, przejazd wyspami duńskimi do Kopenhagi. W stolicy Danii zobaczymy m.in.: Syrenkę Kopenhaską, fontannę Gefion, odprawę warty Gwardii Królewskiej, kościół Marmurowy, zespół pałacowy Amalienborg, ratusz miejski, pomnik Andersena, siedemnastowieczną dzielnicę portową Nyhaven. Spacer po najdłuższym deptaku Północnej Europy — ulicą Stroget, znaną m.in. z najmodniejszych sklepów, występów licznych artystów, muzyków, kuglarzy. Fakultatywnie rejs kanałami Kopenhagi. Rejs powrotndyo Rostocku.

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe iparkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.