Wycieczka TORUŃ - CIECHOCINEK

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do CIECHOCINKA, największego i najsłynniejszego uzdrowiska nizinnego. Znajdują się tu osobliwe tężnie solankowe z 1828 roku, piękne dywany kwiatowe, urokliwe parki, fontanny ze znanym Grzybkiem, Jasiem i Małgosią, łazienki, pijalnie wód. Podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy też Dworek Prezydentów RP, teatr letni oraz Warzelnię Soli. Warzelnia wraz z tężniami stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych; w niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Następnie przejazd do TORUNIA, wizyta w MuzeumPiernika; jest to muzeum interaktywne, w odtworzonej XV|-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur; zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w możździerzu korzenie, następnie przy pomocy oryginalnych form kształtują z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabierają jako pamiątkę. Zakwaterowanie w obiekcie w Toruniu, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie miasta pod hasłem Toruń UNESCO: Toruńskie Hity. Trasa obejmuje cały obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie m.in.: Łuk Cezara — barokowa kamienica, Kościół Mariacki, Rynek Staromiejski — Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa — niezwykły zabytek, siedziba Centrum Kultury; odbywają się tu koncerty, spotkania, wystawy i festiwale; Piernikowa Aleja Gwiazd — pomysł mieszkańców Torunia uhonorowywania najsłynniejszych osób związanych z tym miastem; aleja znajduje się na Rynku Staromiejskim, a tworzące ją duże marmurowe płyty z mosiężnymi tablicami w kształcie katarzynek, zawierają podpisy uhonorowanych osób i daty ich umieszczenia; Kościół św. Ducha, Kamienica pod Gwiazdą — zbiory sztuki Orientu, gospoda flisacza, pomnik Kopernika, Flisak, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, zespół murów obronnych, spichrze, Brama Żeglarska, Droga Królewska, Katedra Świętojańska, Dom Eskenów— stała ekspozycja archeologiczna; wyświetlany jest tu film 3D Księga Toruń — historia miasta „Ww pigułce”, Brama Mostowa, Dwór Bractwa św. Jerzego z Basztą Wartownią, ruiny Zamku Krzyżackiego — dziedziniec zamkowy, tajemnicza studnia, Gdanisko, podziemia, zbrojownia, Kościół św. Jakuba, Rynek Nowomiejski. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg. Możliwość organizacji wieczornego rejsu statkiem po Wiśle.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, zwiedzanie miasta pod hasłem Kopernik i Astronomia w Toruniu. Trasa poświęcona słynnemu astronomowi. W programie m.in.: Dom Kopernika z makietą średniowiecznego Torunia, inne miejsca związane z jego zamieszkaniem, Katedra Świętojańska (Kaplica Kopernikowska), pomnik Kopernika, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, fontanna Cosmopolis i planetoida Toruń. Następnie pobyt w Planetarium Toruń Centrum Popularyzacji Kosmosu. Główne jego atrakcje to: PLANETARIUM — miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne; projekcje te trwają około 40 minut; zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk; GEODIUM — wystawa ta poświęcona jest Ziemi jako planecie; jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m; dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc; ORBITARIUM — sala ta to oryginalna wystawa interaktywna której centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o ldzień/zwiedzanie ŚWIECIA. W programie zwiedzanie pozostałości krzy- żackiego Zamku Świeckiego, stanowiącego ciekawy przykład średniowiecznej architektury obronnej. Wzniesiony został w połowie wieku XIV na miejscu dawnego drewnianego grodu księcia Świętopełka, ulokowanego w „widłach” rzeki Wdy i Wisły. Zachowane do naszych czasów skrzydło północne stanowiło najbardziej reprezentacyjną część zamku. Przejście na Rynek Nowego Miasta, który powstał w XIX wieku; jego nową lokalizację wymusiły powtarzające się powodzie wywołane wylewami rzeki Wdy.



CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe iparkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.