Jaworzyna Tour logo
Biuro turystykiJaworzyna Tour
Nawigacja mobilna
Łowicz - Nieborów - Arkadia - Kampinoski Park Narodowy

Łowicz - Nieborów - Arkadia - Kampinoski Park Narodowy

Ilość dni: 3

PROGRAM

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do ŁOWICZA, jednego z najstarszych miast w Polsce. We wczesnym średniowieczu znajdował się tu drewniany gród obronny, strzegący przeprawy przez bagnistą dolinę Bzury. Z czasem przy grodzie powstała osada targowa, skąd książęta mazowieccy wyprawiali się na zwierzynę w okoliczne puszcze. Od charakteru osady i słowa „łowy” wywodzi się nazwa miasta — Łowicz. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków. Pierwszy kompleks atrakcji turystycznych w Łowiczu to Stary Rynek, przy którym zlokalizowany jest ratusz, muzeum oraz dawna Kolegiata Prymasowska, aktualnie bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja podniesiona do tej rangi przez Jana Pawła II, zwana „Wawelem Mazowsza”; jest to mauzoleum dwunastu prymasów Polski. Przy Starym Rynku znajdują się także zabytkowe kamienice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą, że w Łowiczu mieszkali znani artyści, pisarze, politycy, a także, że miasto gościło wielu znamienitych ludzi z całego świata m.in. Napoleona Bonaparte. Kolejną atrakcją jest Nowy Rynek — jedyny w Polsce i jeden z trzech w Europie w kształcie trójkąta z kamienicami z XVIII i XIX wieku. Wizyta w Muzeum w Łowiczu z bogatą ekspozycją, prezentującą historię miasta i sztukę ludową (stroje ludowe, wycinanki, pająki, rzeżby, meble, wyposażenie zagrody) oraz piękną barokową kaplicą św. Karola Boromeusza. Dla grup szkolnych możliwość organizacji lekcji muzealnej z zakresu etnografii (np. strój łowicki, architektura regionu, obrzędy wielkanocne, obrzędy bożonarodzeniowe), historii (archeologia regionu, Szwedzi w Łowiczu, dzieje łowickiej społeczności żydowskiej, dzieje rzemiosła) lub sztuki (style w architekturze od X do XIX wieku, kaligrafia, Józef Chełmoński — artysta międzynarodowy, dzieje łowickiego drukarstwa). W programie również Aleja Gwiozd Łowickich — jedyna w Polsce aleja honorująca dokonania Twórców Ludowych. Zakwaterowanie w obiekcie w okolicach Łowicza lub Nieborowa, obiadokolacja, nocleg. 

2 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do NIEBOROWA i ARKADII. Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 rokW uje.go skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogorsku. Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je nie- zwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowjeakgo oje,g o oddział. To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeżba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno- romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporząd- kowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezyden- cjonalne. Następnie przejazd do ŻELAZOWEJ WOLI. Tu przyszednła świat FryderykChoptiunte,ż znajduje się muzeum — Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli — miejsce kultu polskiego kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Zarówno Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, jak i otaczający go zabytkowy park są własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg. 

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do KAMPINOSKIEGO PARKU NARODOWEGO, który został utworzony uchwałą w 1959 roku, jednak idea jego powstania sięga lat 20-tych XX wieku. Pierwotnie zajmował prawie 40.700 ha. Największe zasługi w jego utworzeniu mieli Roman Kobendza i Jadwiga Kobendza, którzy na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 30-tych prowadzili szerokie badania florystyczno-fitosocjologiczne i geomorfologiczno-geologiczne. Aktualna powierzchnia Parku wynosi 38.544 ha, w tym 68 ha zajmuje Ośrodek Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w miejscowości Smardzewice koło Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim. Ponad 70% powierzchni Parku zajmują lasy. Kampinoski Park Narodowy ma urozmaicony krajobraz. Spacer wybranym szlakiem pieszym. Następnie przejazd do Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach, który zajmuje powierz- chnie 72,4 ha, a liczebność stada hodowlanego utrzymywana jest na poziomie 20 sztuk. W 2002 roku wybudowano taras widokowy i wydzielono obszar 2,4 ha, na którym przebywa żubrza rodzina. Ona też jest jedynym punktem obserwacji turystów, ponieważ reszta ośrodka jest zamknięta dla zwiedzających. Przejście 3,5 - kilometrową ścieżką edukacyjną, przy której w 8 miejscach umieszczone są tablice informacyjne z opisem na temat ośrodka, biologii, ekologii i ochrony żubra oraz walorów przyrodniczych jakie oferują Lasy Spalskie. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych. 

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień / zwiedzanie WARSZAWY lub ŁODZI. 

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe iparkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.

Zapytanie ofertowe

Contact Image
Certyfikat Dobrych Praktyk
Signal Iduna
Polska Izba Turystyki
Autopay
Polski Fundusz Rozwoju
Kontroluj wykorzystywanie swoich danych osobowych

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu personalizacji wyglądu i gromadzenia statystyk odwiedzin. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.